Kościół kobiet. O demokracji w kościołach

Dom Europy, ul. Widok 10, Wrocław

30 października, w ramach X Festiwalu Kultury Protestanckiej, w Domu Europy odbędzie się wydarzenie zatytułowane "Kościół kobiet. O demokracji w kościołach".

Spotkanie rozpocznie się spektaklem pod tytułem „Kościół kobiet”. Będzie to czytanie performatywne wyreżyserowane przez Justynę Arabską i Gosię Jakubowską-Raczkowską. Przedstawienie zdobyło wyróżnienie Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu podczas II edycji Festiwalu Teatr na faktach -„Anty(bohater)ka”, pod egidą Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Spektakl porusza temat kobiet należących do Kościoła katolickiego w Polsce – zarówno feministek, jak i tych, które nigdy by się tak nie nazwały. Samo bycie kobietą w kościele rodzi wiele napięć na linii kościół – prawa kobiet, tradycyjna rodzina – poczucie niezależności czy środowisko liberalne – wartości religijne.
Po spektaklu odbędzie się dyskusja poświęcona roli kobiet oraz demokracji w Kościołach.
W rozmowie wezmą udział:

  • Justyna Arabska (reżyserka spektaklu),
  • Gosia Jakubowska-Raczkowska (reżyserka spektaklu),
  • ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk (ksiądz Ewangelickiego Kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu).

Będzie to okazja, by usłyszeć głos kobiet, spojrzeć z innej perspektywy na kościoły, oraz zadać pytania gościniom. Rozmowę moderować będzie Kuba Tabisz (Instytut Grotowskiego).
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy o zgłoszenie uczestnictwa na adres: epwroclaw@ep.europa.eu.

kosciol_kobiet_event_main.png