Z Widokiem na zdrowie psychiczne mężczyzn. O odwadze bycia wrażliwym

Dom Europy, ul. Widok 10, Wrocław
z-widokiem-na-zdrowie-psychiczne-mezczyzn

Już w czwartek 5 grudnia zapraszamy na wydarzenie - "Z widokiem na zdrowie psychiczne mężczyzn. O odwadze bycia wrażliwym” , które odbędzie się o godzinie 17:00 w Domu Europy, przy ulicy Widok 10 we Wrocławiu. Połączy ono sztukę, psychoterapię i dyskusję o zdrowiu psychicznym mężczyzn. Wspólnie zastanowimy się, jak współczesny mężczyzna może odnaleźć odwagę do bycia wrażliwym i jak budować przestrzeń do rozmowy o emocjach i psychice.


Zaczniemy od performatywnego czytania "Cudownych rodziców" – opowieści o trzech pacjentach uczestniczących w terapii psychodynamicznej. W trakcie tego wydarzenia zajrzymy do gabinetów psychoterapeutycznych, by towarzyszyć bohaterom w ich drodze do odkrywania źródeł problemów i przezwyciężania trudności. To podróż, w której strefa komfortu zostaje porzucona, by szukać zdrowia psychicznego i lepszego życia.

Czy te historie rzucą nowe światło na kondycję współczesnych czterdziestolatków? A może okaże się, że ci dzielni bohaterowie są częścią większej społecznej zmiany, która prowadzi do psychologicznego przełomu?

 

Czytać będą:

Anita Balcerzak-Michalska

Jakub Giel

Przemysław Kozłowski

Tadeusz Ratuszniak

 

Scenariusz i reżyseria:

Łukasz Basiak


Po spektaklu zapraszamy na inspirującą dyskusję, która połączy perspektywy psychoterapii, socjologii i sztuki, aby przyjrzeć się zdrowiu psychicznemu mężczyzn.

Porozmawiamy o wyzwaniach współczesnych mężczyzn w kontekście ich zdrowia psychicznego – o odwadze, by przełamać społeczne stereotypy, by otwarcie mówić o emocjach, o wrażliwości, która wciąż bywa traktowana jako słabość. Poruszymy także kwestie związane z przeciwdziałaniem stygmatyzacji i budowaniem wsparcia w dzisiejszym społeczeństwie.

 

W 2022 roku Unia Europejska uznała zdrowie psychiczne za podstawowe prawo człowieka, a w grudniu 2023 roku Parlament UE przyjął rezolucję wzywającą do strategii wspierających grupy szczególnie wrażliwe na problemy psychiczne. To moment na refleksję i rozmowę, bo zmiany zaczynają się od odwagi, by mówić o tym, co trudne.

 

W debacie udział wezmą:

- doktor Barbara Lorenc-Żelisko - psycholog adiunkt Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego nauczyciel akademicki, specjalista terapii traum

- Ziad Abou Saleh - doktor socjologii Uniwersytetu Wroclawskiego, współpracownik Uniwersytetu SWPS

- Łukasz Basiak - filozof, scenarzysta, reżyser

Rozmowę moderowała będzie Urszula Szarek, psycholożka międzykulturowa, ekspertka ds. bezpieczeństwa psychologicznego i zarządzania różnorodnością oraz inkluzywnością.

 

Dołącz do nas, aby stać się częścią społecznej zmiany, która zaczyna się od rozmowy.
Niech to będzie krok ku lepszemu zrozumieniu siebie i innych.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału na adres epwroclaw@ep.europa.eu

Informujemy, że spektakl zawiera słownictwo, które jest nieodpowiednie dla widzów niepełnoletnich i wrażliwych.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2L70VghZf