Kościół (bez) kobiet, o demokracji w Kościołach

30 października w Domu Europy odbył się spektakl czytania performatywnego pod tytułem "Kościół Kobiet", po którym odbyła się debata na temat roli kobiet w kościołach.

Spotkanie odbyło się w ramach X Festiwalu Kultury Protestanckiej upamiętniającego 500-lecie Reformacji we Wrocławiu. Rozpoczęło się ono spektaklem czytania performatywnego "Kościół Kobiet" w reżyserii Justyny Arabskiej i Gosi Jakubowskiej-Raczkowskiej. Spektakl inspirowany był prawdziwymi rozmowami i przeżyciami kobiet, które z różnych względów czuły się przez instytucję Kościoła pokrzywdzone, pominięte bądź odepchnięte. 

Po spektaklu miała miejsce debata, w której wzięli udział: Marta Zachraj-Mikołajczyk (ksiądz Ewangelickiego Kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu), Justyna Arabska oraz Gosia Jakubowska-Raczkowska (reżyserki spektaklu). Każda z panelistek przedstawiła swoje poglądy i doświadczenia oraz podzieliła się swoją perspektywą wiary i podejściem do duchowej sfery życia. Ich odmienne poglądy dały szansę do głębszych przemyśleń i poznania opinii wynikających z bardzo różniących się od siebie doświadczeń. Zgromadzeni na widowni goście chętnie zabierali głos zadając bardzo wnikliwe pytania, niekiedy też dzieląc się swoimi osobistymi historiami i przeżyciami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i z pewnością temat nie został wyczerpany, o czym świadczyły zagorzałe dyskusje po zakończonej już debacie. Debatę moderował Kuba Tabisz (Instytut Grotowskiego).

Wydarzenie było transmitowane na profilu Facebook naszego Biura.

spektakl   debata po spektaklu

debata po spektaklu - pytania od gości   po debacie