Nowa Dyrektywa w Sprawie Naprawy Towarów
30 marca 2023 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy dotyczącej wspólnych zasad promujących naprawę towarów.
Proponowane przepisy mają na celu złagodzenie obecnych wzorców biznesowych i konsumenckich, charakteryzujących się częstą i przedwczesną wymianą oraz wyrzucaniem towarów. Propozycja ma na celu obniżenie kosztów dla konsumentów i ułatwienie rozwoju gospodarki o zamkniętym obiegu. Proponowana dyrektywa miałaby zastosowanie do naprawy towarów zarówno w ramach, jak i poza okresem gwarancji.
W Parlamencie Europejskim projekt trafił do Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), a sprawozdawcą został René Repasi (S&D, Niemcy). W październiku 2023 roku IMCO przyjęła swój raport w sprawie projektu, sugerując poprawę atrakcyjności naprawy poprzez ograniczenie niedogodności dla konsumentów oraz wzmocnienie rynku naprawczego. Ponadto w raporcie zaproponowano wydłużenie okresu gwarancji o rok dla naprawionych produktów.
Sprawozdawca René Repasi (S&D, DE) powiedział: Ta Izba konsekwentnie wspierała prawo konsumentów do naprawy i wreszcie możemy powiedzieć, że bezpośrednio odpowiadamy na żądania ludzi. Ludzie chcą wydłużyć żywotność swoich urządzeń, ale często jest to zbyt kosztowne lub trudne. Przyjęliśmy szereg środków, aby zachęcić konsumentów do wyboru naprawy zamiast wymiany, ze szczególnym naciskiem na wspieranie niezależnych warsztatów i ustanowienie zachęt finansowych. Oczekujemy, że Rada wkrótce przyjmie swoje stanowisko, abyśmy mogli rozpocząć negocjacje w celu przekształcenia tych środków w prawo i utorowania drogi dla gospodarki europejskiej o rzeczywistym obiegu zamkniętym.
Zmiana mentalności - naprawa zamiast wymiany
W kontekście wspomnianego projektu dyrektywy Parlament Europejski zatwierdził stanowisko dotyczące prawa konsumentów do naprawy. W głosowaniu 590 posłów poparło nowe przepisy, 15 było przeciwnych, a 15 wstrzymało się od głosu. Nowe regulacje mają wspierać bardziej zrównoważoną konsumpcję i rozwój sektora naprawy, zmniejszając jednocześnie ilość generowanych odpadów.
Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, w okresie gwarancji sprzedawca będzie zobowiązany priorytetowo traktować naprawę, jeśli jest ona tańsza niż wymiana towaru lub kosztuje tyle samo. Wprowadzono także prawo do naprawy po upływie gwarancji, obejmujące produkty takie jak pralki, odkurzacze, smartfony i rowery. W celu zachęcenia konsumentów do wyboru naprawy, po stronie producentów będzie leżało zapewnienie sprzętu zastępczego. W przypadku, gdy naprawa jest niemożliwa, konsument otrzyma nowy produkt.
Wspieranie rynku napraw i zachęty finansowe dla konsumentów
Wysokie koszty i brak dostępu do usługi naprawy są często zniechęcające dla konsumentów. By wyjść temu naprzeciw Parlament Europejski postuluje, aby niezależne serwisy i klienci mieli łatwy dostęp do części zamiennych i informacji o naprawie. Projekt zakłada także stworzenie platform online, które pozwolą konsumentom znaleźć punkty naprawy w ich regionie oraz miejsca, gdzie można zakupić odnowione produkty. W celu zmotywowania obywateli do wyboru tego rozwiązania, proponowane mają być także bony na naprawy i inne korzyści finansowe z krajowych funduszy napraw.