Europejska Noc Literatury we Wrocławiu
19 sierpnia odbyła się 12. edycja Europejskiej Nocy Literatury, w której po raz pierwszy wzięło udział Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
19. sierpnia odbyła się 12. Europejska Noc Literatury, która we Wrocławiu organizowana była już po raz dziesiąty. Pierwszy raz Europejska Noc Literatury zawitała do Wrocławia w 2013 roku, w związku z uzyskaniem przez miasto tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury". W dziesięciu różnych miejscach rozsianych po mieście, artyści i twórcy kultury prezentowali swoje interpretacje wybranych dzieł literackich Starego Kontynentu.
Wydarzenie to organizowane jest w całej Europie, a jego celem jest upowszechnienie nowej, mało jeszcze znanej, lecz wartościowej europejskiej sztuki piśmienniczej. Dzięki publicznej lekturze wyróżnionych w programie książek, wrocławianie mogli zaznajomić się z nieznanymi im dotąd pozycjami, jak również zwiedzić miejsca, które na co dzień nie są ogólnodostępne, lecz wyjątkowo zostały udostępnione dla słuchaczy Europejskiej Nocy Literatury.
W tym roku kuratorką wydarzenia była Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni, pisarka, działaczka społeczna i feministka, która udziela się teatralnie, naukowo, jak również publicystycznie. Hasło, które wybrała brzmiało „Gabinet Osobliwości”. Jak sama tłumaczyła: „Tegoroczna edycja ENL-u poświęcona jest (...) przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń”. Uczestnicy tegorocznej edycji mogli poznać takie książki, jak: „Straszliwa zieleń”, „Zanim dojrzeją granaty” lub „Moja żona nie tańczy”, które odczytywane i interpretowane były między innymi przez Piotra Cyrwusa czy Mirosława Zbrojewicza. Lokalizacja, która została wybrana to osiedle Huby, które swoją eklektycznością architektoniczną może inspirować odbiorców i artystów. Lokalizacje, w jakich spotkać się można było z europejską literaturą to m.in. Park Goethego, Zajezdnia Tramwajowa GAJ, Browar Mieszczański oraz Liceum Ogólnokształcące nr V.
Partnerem wrocławskiej edycji ENL było Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Przychodząc do naszego punktu informacyjnego usytuowanego w Parku Goethego można było uzyskać ciekawe materiały oraz zasięgnąć informacji między innymi na temat programu Kreatywna Europa. Ów projekt ma za zadanie wesprzeć różne sektory europejskiej kultury, w tym również literatury tak, aby każdy Europejczyk mógł skorzystać z dóbr kulturalnych tworzonych na obszarze Unii Europejskiej.
Dowiedz się więcej o programie KREATYWNA EUROPA.