Tour de Tripoint - 3 Kraje, 2 Koła, 1 Rajd

Z okazji Dnia Europy, 20lecia największego rozszerzenia Unii Europejskiej oraz zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się już 9 czerwca, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu we współpracy z Biurami Parlamentu Europejskiego w Berlinie oraz Pradze, zorganizowało w sobotę, 11 maja, na Trójstyku granic trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech rajd rowerowy – Tour de Tripoint. Głównym celem rajdu nie była rywalizacja, lecz integracja oraz wspólne spędzanie wolnego czasu.

Dlatego wzięli w nim udział zarówno zawodowi kolarze, jak i kolarze amatorzy. Proponowane trasy (50 km i 80 km) zostały przygotowane tak, aby każdy mógł podołać wyzwaniu. Droga prowadziła przez urokliwe wioski, malownicze lasy oraz delikatne pagórki kotliny Żytawskiej, aż do Bogatyni oraz do Hrádka nad Nysą, gdzie na uczestników czekały specjalnie przygotowane punkty bufetowe umożliwiające uzupełnienie energii oraz poznanie lokalnych specjałów, charakterystycznych dla danego regionu. Tour de Tripoint to nie było tylko sportowe wyzwanie, ale również podróż przez trzy różne kultury, które łączyły się na jednej trasie. To były kilometry pełne przygód, emocji  i spotkań, tworzących niezapomnianą rowerową przygodę i stymulujących europejską integrację.

Przemówienia burmistrzów Bogatyni i Żytawy podkreślały jak duże znaczenia ma rajd dla lokalnych społeczności i współpracy transgranicznej. Tour de Tripoint to doskonały przykład jak sport może łączyć ludzi i wzmacniać więzi niezależnie od narodowości.

Praca organizatorów i wsparcie partnerów takich jak „Race through Poland” przyczyniły się do sprawnego przebiegu wydarzenia i umożliwiły uczestnikom niezapomniane przeżycia. Każdy, kto po zakończeniu przejazdu dotarł do mety w Żytawie, otrzymał medal oraz gromkie brawa na stadionie Weinaupark. Uczestnicy Tour de Tripoint mogli także porozmawiać z saksońskim ministrem ds. federacji i mediów oraz szefem kancelarii stanu Oliverem Schenkiem. Jego obecność podkreśliła znaczenie wydarzenia dla rozwoju regionalnego oraz promowania sportu i kultury ponad granicami narodowymi.

Tłumaczka Aneta Mandysová i konferansjerka Paulina Dobosz z wdziękiem poprowadziły wydarzenie, zapewniając jego płynny przebieg. Tour de Tripoint pozostanie w pamięci nie tylko jako wydarzenie sportowe, ale również jako symbol wspólnych wartości i celów, które jednoczą Polskę, Niemcy i Czechy.

Po rajdzie wyświetlono film będący częścią apolitycznej kampanii profrekwencyjnej prowadzonej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jego bohaterami są starsi ludzie, którzy opowiadają swoim wnukom jak wyglądało życie przed Unią Europejską i jak wyglądała ich walka o naszą dzisiejszą demokrację.

tour-de-tripointtour-de-tripoint-1tour-de-tripoint-2tour-de-tripoint-3tour-de-tripoint-4tour-de-tripoint-5tour-de-tripoint-6tour-de-tripoint-7tour-de-tripoint-8tour-de-tripoint-9tour-de-tripoint-10