Z Widokiem na rolę kobiet w obszarze obrony, bezpieczeństwa i budowania pokoju
W czwartek, 6 marca, spotkaliśmy się w Domu Europy w ramach debaty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet „Z Widokiem na rolę kobiet w obszarze obrony, bezpieczeństwa i budowania pokoju”
Z okazji dnia kobiet panel ekspertek zagwarantował gościom wydarzenia pasjonującą dyskusję na szereg tematów związanych z rolą kobiet oraz społeczności lokalnych w obronności, ich sytuacji w warunkach wojny oraz działaniami podejmowanymi na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. W dyskusję zaangażowali się również obecni na sali widzowie.
W debacie udział wzięły:
Dorota Seweryn-Stawarz - Radczyni Prawna, członkini zarządu Fundacji na Rzecz Równości, przewodnicząca Komisji ds praw człowieka i praworządności przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu.
Ppłk dr Katarzyna Rzadkowska - weteranka, brała udział w misjach w Kosowie, Libanie i we Włoszech, obecnie dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Maja Zabokrzycka - Prezeska Fundacji Dom Pokoju, z wykształcenia dziennikarka i specjalistka ds. PR. Zajmuje się budowaniem dialogu i pracą w społecznościach lokalnych.
Katarzyna Barczyk-Matkowska - autorka, podcasterka i feministka, z pasją promująca prawa kobiet. Pracuje nad swoją pierwszą powieścią, prowadzi inspirujące rozmowy w podcastach i angażuje się w działania wspierające równość kobiet i mężczyzn.
Rolę moderatorki debaty pełniła Magdalena Piekarska - dziennikarka, reporterka, krytyczka teatralna, selekcjonerka festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Publikuje na łamach m.in. „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów”, „Notatnika Teatralnego” i portalu teatralny.pl
W trakcie dyskusji o losie uchodźczyń wojennych ze strony jednej z uczestniczek padł apel, aby nie dzielić kobiet na „nasze” i „wasze”. W odpowiedzi pani Dorota Seweryn-Stawarz przypomniała, że każdy i każda z nas „jest tylko i wyłącznie swój/swoja” oraz że język, którego używamy w stosunku do kobiet i dzieci, może być narzędziem budowania poczucia władzy, która może przekładać się na przemoc. Ważnym przesłaniem debaty było przypomnienie o podmiotowości każdego człowieka oraz potrzebie empatii wobec uchodźców i uchodźczyń wojennych, która jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach.
Wydarzenie było transmitowane na żywo na profilu Facebook Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i tłumaczone na polski język migowy.
Nagranie możesz obejrzeć TUTAJ.




