Z widokiem na równość małżeńską w Europie
26 czerwca, w Domu Europy, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej zorganizowało debatę „Z widokiem na równość małżeńską w Europie”.
W ramach obchodów Miesiąca Dumy spotkaliśmy się w Domu Europy, aby porozmawiać na temat sytuacji osób LGBTQ+ w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej oraz tego jak Polska wypada pod tym względem na tle naszych sąsiadów. Czy droga, jaką przeszły osoby LGBTQ+ w walce o równość w innych krajach może być dla nas cenną lekcją?
Między innymi na te pytanie staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas fascynującej dyskusji, w której udział wzięły aktywistyczne osoby przedstawicielskie z Niemiec, Węgier i Polski:
Joanna Śleziak (pochodząca z Beskidu Żywieckiego, ale od 3 lat mieszkająca i pracująca na Węgrzech; ukończyła studia magisterskie na kierunku Turystyka Gospodarcza na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach)
Paweł Matusz (queerowy i antyfaszystowski aktywista, od 2016 roku mieszkający w Lipsku, gdzie zajmuje się tworzeniem międzynarodowych sieci solidarności)
Przemek Walas (prezes katowickiego Stowarzyszenia Tęczówka i kierownik rzecznictwa politycznego w Kampanii Przeciw Homofobii. Członek Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Katowicach)
Debatę poprowadziła Agu Biegun ze stowarzyszenia Kultura Równości.
Nasze osoby goszczone opowiedziały o sytuacji w ich kraju zamieszkania, o zmianach, jakie tam zachodzą oraz o tym jak osoby LGBTQ+ sobie z nimi radzą.
Wydarzenie było transmitowane na żywo na profilu Facebook Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i tłumaczone na polski język migowy.
Nagranie możesz obejrzeć TUTAJ.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym za obecność oraz cieszymy się, że Dom Europy po raz kolejny stał się miejscem do otwartej dyskusji ponad podziałami.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia autorstwa Hihi Kalisiak.