Z Widokiem na zdrowie psychiczne młodych

O zdrowiu psychicznym młodych rozmawiali 8 października we wrocławskim Domu Europy uczestnicy debaty zorganizowanej przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, Akcję Uczniowską i Centrum Zdrowia Mentala.

- Niemal 30% młodych osób ma podejrzenie depresji, a cztery na dziesięć z tych osób myślało o samobójstwie. Ponad 20% młodych Polek i Polaków czuje się uzależniona od nowych technologii - tymi przerażającymi statystykami powitała zebranych na debacie Pola Kufel z Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. Rzeczniczka prasowa Przedstawicielstwa dodała, że w politycznych wytycznych na lata 2024-2029 dla nowej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała ochronę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży za jedno z największych wyzwań obecnej dekady i zapowiedziała w tym zakresie szereg działań (m.in. zwalczanie funkcji uzależniających w internecie, przeciwdziałanie nękaniu i nienawiści w sieci oraz zwiększenie nacisku na profilaktykę zdrowia psychicznego, szczególnie w pracy). Kolejne smutne statystyki przytoczyła moderująca debatę Aleksandra Bohojło: na 7 milionów dzieci w Polsce przypada 550 psychiatrów dziecięcych, a średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry wynosi aż 139 dni. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 r. depresja będzie najczęstszą chorobą na świecie.  

Pierwszy głos w dyskusji zabrał dr Piotr Toczyski, ekspert sieci Team Europe Direct, który przybliżył pomysł lokalnych aliansów przeciw depresji, czyli nieformalnych sojuszy budowanych przez ośrodki podstawowej opieki medycznej, samorządowców, stowarzyszenia pacjentów oraz samych mieszkańców. - Polacy często nie wiedzą, że profesjonalna pomoc psychologiczna może być w zasięgu ręki, bo trzy czwarte wszystkich przypadków depresji, szczególnie tej łagodnej, można zaadresować na poziomie medycy rodzinnej – powiedział. Komisja Europejska wspiera budowanie takich aliansów także w Polsce. 

O możliwościach profesjonalnej pomocy psychiatrycznej dla młodych ludzi mówił podczas debaty dr Tomasz Rogoziński, psychiatra i kierownik Centrum Zdrowia Mentala – W Polsce są trzy poziomy opieki psychiatrycznej młodych, ale pierwszym ogniwem są zespoły środowiskowe, czyli ośrodki, które świadczą pomoc psychologiczną, terapie grupowe czy terapie rodzinne – wyjaśnił. Dopiero kolejnym poziomem jest wizyta w gabinecie psychiatrycznym. Zapytany przez moderatorkę jak często do drzwi jego gabinetu pukają młodzi ludzie uzależnieni od internetu przyznał, że zdarza się to coraz częściej i niekiedy w tej sprawie zgłaszają się w rodzice zaniepokojeni tym, co ich dzieci publikują w mediach społecznościowych. 

- Dla młodych jest ważna edukacja, prawa człowieka, zmiana klimatu, polityka młodzieżowa i długo byłoby można wymieniać, ale zdrowie psychiczne jest dla młodego pokolenia najważniejsze – przyznał 17-letni Paweł Mrozek, który w ramach współzałożonej przez siebie Akcji Uczniowskiej organizuje spotkania w Sejmie i Senacie, żeby wspólnie pracować nad rozwiązaniami z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego młodych. Mrozek przyznał, że inicjowane przez młodzieżowe organizacje społeczne inicjatywy nie zawsze spotykają się z przychylnym przyjęciem ze strony decydentów politycznych w Polsce, ale ich to nie zniechęca. 3 września współorganizował spotkanie ‘MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi’ w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie w gronie parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także reprezentantów młodzieży rozmawiano o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. 

- Nasza postać w rzeczywistości i postać w internecie to są dwie różne osoby, bo w sieci nie chwalimy się swoimi potknięciami i raczej mówimy o sukcesach. Kiedy ogląda nas bardzo duża grupa osób i zaczyna nas traktować w rzeczywistości jak postać z internetu, to człowiek może zacząć się gubić, gdzie jest ta granica między postacią ze świata rzeczywistego i postacią ze świata cyfrowego - mówi Janek Strojny, były influencer, który w trakcie dwóch lat swojej kariery internetowej zgromadził ponad milion obserwujących na profilu w aplikacji internetowej TikTok. Mroczną stronę kariery internetowej opisał potem w książce „Nie zostawaj influencerem”, skierowanej zarówno do pokolenia swoich rówieśników jak i rodziców. Podczas dyskusji z moderatorką zgodził się, że zarówno młodzież jak i rodzice nie zawsze widzą jak skomplikowane i toksyczne relacje buduje się za pośrednictwem aplikacji internetowych. 

Wydarzenie było transmitowane na żywo na profilu FB Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, możesz obejrzeć je tutaj: [LINK]

 

widok5.pngwidok2.pngwidok7.pngwidok4.pngwidok3.pngwidok6.png